Як вибрати тістоміс

Привабливий вигляд і відмінна якість випічки багато в чому залежить від правильного замісу тесту. Усі компоненти мають бути ретельно змішані до повної однорідності. Тільки в однорідній масі можливий настання процесів бродіння, які дадуть пористу текстуру.

З давніх часів заміс тесту у великих обсягах вважався виключно чоловічою справою. І це не дивно, адже завдання не з легких. Сучасні пекарі так і залишилися справжніми чарівниками, але всю важку роботу за них тепер може виконати професійне обладнання – тістоміси.

Тестоміс – кухонний інвентар, який дозволяє швидко та без зайвих зусиль замісити однорідне, еластичне тісто навіть у великому обсязі. Обладнання дозволяє повністю автоматизувати всі етапи готування хлібобулочних виробів і, по суті, здатне замінити кілька працівників.

Оскільки сучасний ринок пропонує тістомісильні машини у величезному асортименті, ресторатору-початківцю або власнику пекарні буває нелегко підібрати тістоміс. Постараємося розібратися в тому, як вибрати тістоміс, відштовхуючись від конкретних потреб.

Пристрій та види тістомісів

Вибір тістомісильного агрегату дійсно може зайняти багато часу без розуміння принципу пристрою та різновидів. Практично всі сучасні агрегати, будь вони для домашнього чи промислового використання, мають схожу конструкцію, що включає три ключові вузли:

  • привід. Всі вузли тістомісу наводяться в дію цим елементом. Привід може бути ремінним, ланцюговим чи зубчастим.Також деталь відповідає за обертальні рухи органу замішування, зворотно-поступальні чаші і регулює швидкість (якщо їх більше однієї). Ще одна корисна функція – реверсне очищення місильного органу від налипання продуктів;
  • робочу чашу - діжу. Сучасні машини для змішування тіста можуть мати стаціонарну, знімну чи підкатну чашу. Форма та об'єм також різні: прямокутник, чаша або циліндр, ємність яких може досягати 400 л;
  • орган замішування. Може бути краплеподібною, спіралеподібною, лопатообразною або у формі гака. Обертання органу передбачає максимальне насичення маси киснем. Саме ця деталь відповідає за розподіл машин на види тістомісів.

Перед тим, як вибрати тістоміс для закладу громадського харчування, варто розібратися з принципом його роботи. З одного боку, всі тістоміси схожі між собою, але з іншого – не зовсім. Залежно від поєднання технічних показників та форми органу замішування, тістоміси градуються на:

  • Спіральний. Спіральний тістоміс має орган замішування у формі S. У цій моделі тістоміс чаша і орган обертаються в різних напрямках. Відмінно підходять для замісу різних видів тіста: дріжджового на опарі, пшеничного, житнього, безопарного некрутого і листового. По суті, ці універсальні тістоміси стали лідерами продажів. Цьому сприяє невисока ціна та різноманітність варіацій у межах одного типу:
    • з обертається діжею. Вся конструкція статична, рухається лише один вузол.Найчастіше мають невелику місткість і підійдуть для маленьких закладів громадського харчування;
    • з органом, що обертається. Тут навпаки, дежа статична. Дану конструкцію можна зустріти на маленьких пристроях, або на дуже великих, де неможливо приєднати діжу до загального приводу;
    • тестоміс загального руху. Це також універсальний апарат, в якому всі робочі вузли рухаються. Найчастіше дані моделі є великими та місткими для великих підприємств.
  • Горизонтальний. Названий на основі Z-подібних лопатей, що обертаються в різних напрямках і розташовані вертикально. Ідеальний пристрій для крутого тесту.
  • Планетарний. Слава тістомісів планетарних у тому, що вони стояли біля витоків автоматизації процесу замішування. У планетарних тістомісильних машинах чаша нерухома, у ній обертається місильний орган. Комплектується віночком, лопаткою та гаком, тому використовується частіше як обладнання для дріжджового тіста. Можна виробляти заварну, бісквітну або схожу некруту сировину. Підійде і для виробництва крему, фаршу або начинки.
  • Вилковий. Робочі лопаті у вигляді вилки повторюють рух людських рук. Ці тістоміси чудово підійдуть для пекарень, що випускають багети та чіабатту. З легкістю впорається із замісом дріжджового, листкового, пісочного, заварного некрутого тіста.

Залежно від принципу змішування виділяють тістоміси:

  • безперервної дії. Вибір великих підприємств, де виготовлення однотипної продукції поставлено на потік: інгредієнти постійно подаються до робочих органів;
  • періодичного. Встановлюються в невеликих і кондитерських пекарнях, де випічка потрібна не постійно.

Тестоміс: особливості, призначення

Звичайно, основне завдання тістомісильного обладнання - ретельне та ефективне змішування компонентів тесту до отримання однорідної маси, без грудочок.

Критерії правильного вибору тістомісу

Ви вирішили, що купити агрегат коштує, але не вирішили який тістоміс краще? Для цього дайте відповідь на кілька простих питань:

  • який вид тесту найчастіше виробляється вашим підприємством;
  • який обсяг тесту потрібен на добу? Від показника залежатиме ємність діжи;
  • Як швидко потрібно видавати тісто? Вибирайте відповідну потужність тістомішалки.

Додаткова комплектація

Сучасні моделі, крім замішування компонентів, можуть впоратися із завданням підігріву або охолодження маси. Наявність таймера дозволить автоматизувати ще більше. Можливо, вам знадобиться кілька швидкостей або реверс – і такі варіанти представлені на ринку.

На закінчення

За допомогою описаних критеріїв ви зможете підібрати тістоміс залежно від потреб вашого підприємства. Якщо все ж таки вибір тістомісильного агрегату залишається скрутним – у магазинах консультанти завжди прийдуть на виручку.