Як відкрити ресторан з нуля?
Якщо ви мрієте відкрити своє підприємство у сфері громадського харчування, буде не зайвим розглянути основні етапи, бізнес – ризики та вимоги до облаштування ресторану. На успіх впливає безліч факторів, у тому числі розташування, інтер'єр, рівень обслуговування та, зрозуміло, гарна кухня.
Який ресторан відкрити? Визначаємо концепцію
Для початку поставимо питання: якого типу заклад ви хочете створити? Визначитись із концепцією ресторану – це перший крок. Можливі варіанти:
- ресторан високої кухні;
- ресторани повсякденної кухні;
- заклади з національним ухилом;
- кафе швидкого харчування;
- піцерія, суші-бар та ін.
Розуміння концепції ресторану дуже важливо для оцінки конкурентного середовища, вибору приміщення та меню. Якщо у вас немає досвіду в приготуванні елітних страв (або шеф-кухаря, який спеціалізується на високій кухні), почніть із найпростішого меню. Можливо, ви хочете надати закладу український та татарський стиль. Можливо, це буде заклад крафтового пива з гарним вибором гарячих та холодних закусок. Різниця між рестораном та кафе швидкого харчування не лише у цінах, але, насамперед, у рівні сервісу та асортименті страв.
Приміщення для ресторану слід обирати дуже обережно. Не обов'язково, щоб воно розташовувалося на найжвавішому перехресті, але зручний доїзд та паркування життєво важливі. Чим дорожчий і елітніший заклад, тим менше означає його розташування. Навпаки, для фаст-фуду має бути значний пішохідний та автомобільний трафік, та мінімум конкурентів поблизу.
Враховуйте стан приміщення, наявність вентиляції та електроживлення, технічні можливості все це встановити та підключити.
Ремонт та оздоблювальні роботи так чи інакше ви робитимете відповідно до свого бачення. Щоб не допустити катастрофічних прорахунків, запросіть грамотного архітектора.
Закуповуємо обладнання, меблі та посуд
Щоб відкрити успішний ресторан, недостатньо знайти гарне приміщення. Вибір обстановки та необхідної техніки залежить від вашої концепції та меню. В ідеалі, складати меню та визначати види обладнання має шеф-кухар. Комплексне обладнання ресторану дозволить врахувати всі особливості меню, приміщення, типу закладу та заощадити на оптовій закупівлі.
Ресторанний бізнес приваблює багатьох підприємців, але потребує великого стартового капіталу. Значну частину витрат складе оформлення залу, барної стійки та закупівля меблів. Розрахувати кількість місць, спроектувати розміщення допоможе професійний дизайнер.
Внесіть у кошторис кухонний інвентар (сковорідки, каструлі, марміти, ножі та ін.), а також посуд. Її кількість має бути пропорційною до кількості посадочних місць із запасом у 2 рази.
Вибір кухонного обладнання для ресторану
Холодильне обладнання життєво необхідне для зберігання та приготування страв. Вам не обійтися без холодильників та морозильних шаф; вітрин для вина чи суші; може знадобитися фризер або салат-бар.
У традиційному ресторані завжди є теплове обладнання:
- плити;
- гарячі шафи;
- грилі для курей;
- фрітюрниці та багато іншого.
У кухонній зоні ресторану потрібно мати нейтральне обладнання, починаючи з обробних столів та всіляких електромеханічних приладів, закінчуючи посудомийною машиною та сервіровочними візками.
З огляду на специфіку закладу можуть бути потрібні:
- рисоварка - для суші бару;
- якісні печі та різні види обладнання для тесту - якщо ви створюєте піцерію;
- морозильні скрині, вітрини, фризери - якщо планується кафе-морозиво.
Для бару необхідно купити обладнання для приготування напоїв (кавоварку, чайник, блендер, соковитискач, льодокрошувач, міксер).
Що потрібно ще врахувати для відкриття ресторану
Відкриття ресторану передбачає ту чи іншу організаційну форму – ФОП, приватне підприємство, товариство з обмеженою відповідальністю. Подумайте, що з цього більше відповідає вашим потребам. Зареєструйтесь у податковій службі, виберіть форму оподаткування, відкрийте рахунок у банку.
Не забудьте отримати необхідні дозволи та ліцензії, зокрема дозвіл пожежної служби та ліцензію на торгівлю алкогольними напоями (якщо вони є у вас в меню). Врахуйте, що ці питання можуть зайняти досить багато часу, особливо якщо контролюючі організації мають зауваження щодо протипожежної безпеки або санітарного стану.
Відкрити ресторанний бізнес без персоналу неможливо, тому заздалегідь починайте вибір кадрів. Їх потрібно встигнути навчити до моменту відкриття, рівень сервісу – один із найголовніших факторів успіху вашого починання. І обов'язково перевірте наявність санітарних книжок, а ще краще – організуйте проходження медогляду у тій медустанові, якій ви довіряєте. За цією “дрібницею” стоїть здоров'я ваших відвідувачів, а зрештою – безпека вашого бізнесу. Постачальники товарів – це ваша опора та водночас точка ризику. Проаналізуйте, хто і на яких умовах постачатиме продукти та напої. Складіть договори та деталізуйте умови оплати. Проконсультуйтеся з юристами щодо договорів із підрядниками, а також трудових договорів та контрактів.
Скільки коштує відкрити ресторан?
Щоб скласти комплексну картину вашого проекту – відкриття ресторану з нуля, потрібно скласти бізнес-план. У ньому мають бути такі розділи:
- аналіз ринку та оцінка конкурентів;
- витрати на відкриття (закупівля обладнання, інвентарю, меблів, ремонтні роботи);
- операційні витрати (закупівля продуктів, зарплата персоналу, оплата оренди та комунальних послуг);
- витрати на просування (вивіска, реклама в інтернеті або соцмережах, купони знижок тощо);
- прогноз рівня доходів;
- розрахунок точки беззбитковості та рентабельності.
Тільки після ретельного аналізу всіх за і проти, оцінки ризиків та очікуваного прибутку, можна приступати до здійснення вашого плану.
На закінчення
В одній статті неможливо розповісти усі нюанси, як відкрити ресторан. Безліч зовнішніх факторів та можливостей відкривають різні шляхи для досягнення мети. Ризики в гастрономічному бізнесі досить високі, проте тисячі всіляких кафе та ресторанів відкриваються в Україні щороку.
Компанія Food-Equip готова взяти на себе комплексне облаштування ресторану будь-якої спрямованості. Всі наші знання про техніку та обладнання до ваших послуг. Наважуйтесь, бажаємо удачі!