Індукційна плита: плюси та мінуси

Кухня, обладнана сучасною технікою, буде приводом для гордості ті лише будь-якої господині, а й професійного ресторатора. Індукційні варильні панелі для приготування їжі належать до такого обладнання. Незважаючи на велику популярність, сьогодні не всі знають, що це таке індукційна плита і як користуватися індукційною плитою? Сьогодні відповімо на всі запитання.

Що таке індукційна плита: особливості конструкції

Індукційна плита – різновид електричного обладнання для кухні, що готує їжу за допомогою індукованих вихрових струмів, що генеруються магнітним полем високих частот (20-100 кГц).

На пострадянському просторі ця техніка з'явилася відносно недавно – наприкінці 80-х років і перші моделі були досить дорогими, тому мало хто міг їх собі дозволити. Але технічний прогрес та велика конкуренція на сучасному ринку вивела індукційні плити на високий рівень користування та довіри.

Але велика кількість позитивних якостей, розширення асортименту - і індукційна панель все щільніше входить у побут господарок і рестораторів. Чим же така цікава дана техніка і чим відрізняється індукційна плита від електричної та газової?

Як стало зрозуміло, готування проводиться завдяки магнітному полю. Так, це, як і раніше, електрика, але на відміну від звичних нам ТЕНів, роль конфорок у техніці виконують спеціальні котушки. Вони нагнітають поле і гріють стінки посуду.

Конструкція індукційної плити включає:

  • Індукційні котушки. Розміщені під кожною конфоркою.
  • Датчик температури. Розміщені на кожній котушці та контролюють рівень нагрівання посуду.
  • Перетворювачі частоти. Також кріпляться на котушках та регулюють їхню потужність.
  • Екран. Спеціальний кожух, який блокує довжину хвиль, щоб не нагрівався поруч посуд, що стоїть.
  • Панель управління та живлення.
  • Поверхня зі склокераміки.

Простими словами, хвилі гріють посуд, а той, у свою чергу, - їжу. Саме такий принцип роботи забезпечує відмінний ККД та відповідає за головну перевагу індукційної плити, оскільки тепло не розсіюється на ТЕН або конфорку. Розмістивши на поверхні навіть маленький по діаметру посуд, ви не грітимете простір навколо.

Принцип роботи індукційної плити

Розглянемо докладніше принцип дії індукційної плити. Електромагнітна індукція була відкрита ще у 19 столітті Майклом Фарадеєм. І ось у наші дні індукційний спосіб нагрівання набув поширення у галузі побутової техніки.

Робота індукційної плити побудована за аналогією трансформатором: під склокерамічною поверхнею розташовуються котушки, на які надходить струм високої частоти. По суті котушка є первинною обмоткою, а посуд, що стоїть зверху, – вторинною. І тут ми підійшли до моменту, що визначає другий плюс індукційної плити – сама поверхня не гріється, лише посуд. Отже, така техніка дуже безпечна. Але на перевагах варто зупинитися докладніше.

Переваги індукційних плит

Як і будь-який товар, дана техніка має позитивні та негативні сторони використання. Розглядаючи таке придбання, варто вивчити плюси та мінуси індукційних плит. На щастя, перших значно більше.

Покупка індукційної техніки має такі переваги:

  • швидкість нагрівання і, отже, приготування страв. За ефективністю такі плити можна порівняти лише з газовими;
  • висока безпека. Як згадувалося, варильна поверхня не гріється, а сучасні моделі індукційних плит додатково оснащуються захистом від дітей (ненавмисне включення). Також виключаються неприємні запахи, спричинені бризками олії або підгорання їжі;
  • простота у зверненні та догляді. Немає нагару – немає потреби щодня мити плиту. Досить зрідка протирати гладку поверхню губкою для підтримання повної чистоти;
  • автоматичне вимкнення. Якщо на поверхні буде невідповідний посуд для індукційної плити або на вільну конфорку впаде сторонній предмет - вона вимкнеться;
  • економія енергії. Багато в чому вибір індукційної плити обумовлений саме цим параметром. Сучасна техніка здатна самостійно визначати діаметр посуду та її форму, вибудовуючи необхідну площу нагріву. Так суттєво знижується споживання електрики;
  • широкий функціонал. Багато різних опцій дозволяють налаштувати оптимальний режим для різних способів готування: смаження, варіння або гасіння. Так блюдо збереже більше корисних елементів;
  • об'єднання зон. Якщо у вас є велика сковорода для індукційної плити або деко – можна поєднати кілька конфорок, і вони стануть одним цілим.

Перелік основних недоліків індукційних плит

При такій кількості позитивних якостей, вибір індукційної плити може затьмаритися деякими недоліками. Найсуттєвіший мінус індукційної плити – необхідність купувати посуд. Але можна виділити ще кілька недоліків, які не дозволяють цій техніці стати найбільш продаваною:

  • вартість індукційних плит. Якщо порівнювати цей різновид теплової техніки з газовими та електричними аналогами – то індукційні коштуватимуть у 2-3 рази дорожче;
  • крихкі поверхні. Склокераміка або загартоване скло, з яких виготовляють варильну поверхню, можуть легко розколотися під час падіння випадкового предмета. Але для захисту можна придбати спеціальні накладки зі сталі;
  • дорогий ремонт. В цілому, такі прилади надійні і служать довгі роки, але у разі поломки, ремонт буде складним і недешевим;
  • потужність індукційної плити істотно знижується при об'єднанні поверхонь.

Досить часто, коли користувачі обговорюють плюси та мінуси індукційної плити, згадується шкода здоров'ю. Але про це трохи нижче.

Який посуд підходить для індукційних плит: основні вимоги

Після придбання такої кухонної техніки, доведеться повністю відмовитися від алюмінієвих, мідних, скляних та керамічних каструль та сковорідок. Але який посуд підходить для індукційної плити?

Кращий матеріал для готування на індукційних плитах – це феромагнітні добавки, що містить. До таких відноситься чавун, сталь, і нержавіюча сталь з додаванням магнітного сплаву. Звична нам нержавіюча сталь класична може не підійти, оскільки часто виробники не вказують кількість та якість добавок.

До форми також є вимоги через площину та гладкість робочої поверхні:

  • дно посуду, в якому готується, має бути плоским;
  • діаметр посуду може бути меншим за конфорку, але не більше.
  • Якщо у людини встановлено кардіостимулятор або імплантат – перебувати можна не менше, ніж за 40 см від працюючої плити.
  • Бажано правильно розмістити індукційну плиту: на рівній поверхні.
  • Не варто підносити до плити ноутбуки, накопичувачі та картки банків. Вони можуть втратити працездатність.

Щоб простіше було визначитися з «правильним» посудом, достатньо взяти з холодильника сувенірну магнітику і прикласти його на дно. Тримається міцно – сміливо готуйте.

Чи шкідлива для здоров'я індукційна плита?

Наше суспільство через незрозумілі причини часто вороже сприймає щось нове. Основні міфи про шкоду індукційної плити також спричинені неприйняттям.Багато хто, хто не розуміє принципів роботи обладнання, стверджує, що хвилі зазнають непоправної шкоди здоров'ю.

Але вже проведено багато наукових експериментів, які доводять: доза випромінювання від плити не перевищує кількість хвиль від мобільного телефону. Плюс усі надійні бренди-виробники перед продажем перевіряють плити. І якщо припустити поломку – дальність дії хвиль не перевищує 1 м.

Але все ж таки є поради щодо використання приладу:

Таким чином, шкода для здоров'я індукційної плити – не більше, ніж міф, а користь та позитивні якості суттєво перевищують негатив.

Яку індукційну плиту краще купити

Хоча асортимент індукційних плит в інтернет-магазинах та офлайн точках продажів куди менше, ніж газових та електричних аналогів, все ж таки є компанії, які чудово зарекомендували себе в даному сегменті. До лідерів продажів можна віднести моделі: Bartscher, Bertos, EWT Inox, Fimar, Hendi, Apach, AIRHOT, Good Food, GGM Gastro, Skvara та INDOKOR.

Щодо моделі – то вибирайте, виходячи зі своїх потреб. Для невеликої родини не потрібно 4 конфорки та безліч опцій.

На закінчення

Індукційні плити ще не зустрінеш у кожному будинку, але поступово вони входять до нашого побуту. Виріб забезпечує високий ККД, ефективний, швидкий і простий спосіб приготування різних страв. Якщо говорити про вартість – то навіть за чималої витрати, ви вигідно вкладаєте кошти: вони окупляться низькою витратою електроенергії та здоровою їжею.