Класифікація нержавіючої сталі

Нержавіюча стальНержавіючою сталлю прийнято називати ряд сплавів, що відрізняються за хімічним складом , способу виробництва та сфер застосування. Об'єднує цю групу вміст хрому, його в нержавіючій сталі має бути не менше 12%. Плівка окису хрому, що самооновлюється, утворюється навколо атомів сталі, оберігаючи її від вступу в реакцію з хімічними елементами навколишнього середовища та інших агресивних середовищ. Таким чином, металу надаються високі антикорозійні властивості.

Крім хрому до складу нержавіючих сталей можуть входити інші добавки, покликані надати металу певних фізичних характеристик. Виходячи з цих добавок, нержавіючу сталь прийнято поділяти на три великі групи: аустенітна, феритна і мартенситна сталь. До аустенітних сталей відносять метал, що містить від 16% до 25% хрому, а крім нього нікель і молібден . Відповідно 6%-14% та 6%. Також така сталь може містити інші хімічні елементи у незначній кількості. На сьогоднішній день це найпоширеніший і затребуваний вид нержавіючої сталі. На нього припадає 60-70% світового споживання.

Під феритними, або, як їх ще називають, хромистими сталями, розуміють сплави, що містять від 12 до 20% хрому, у деяких випадках також - титан і молібден .

Мартенситові сталі відрізняє високий вміст вуглецю - до 0,3% при досить невисокому для нержавіючих сталей вміст хрому - 12,5%.

Широкий вибір Устаткування з нержавіючої сталі на нашому сайті .

У деяких випадках серед нержавіючих сталей виділяють додаткову – четверту – групу. Це метал, що має ряд властивостей першої та другої груп, так звана дуплексна сталь. У неї високий вміст хрому - приблизно 22%, також містить нікель - 5,5% і молібден - 3%. Вміст вуглецю у цій групі - 0,02%. У світі існує кілька стандартів маркування сталі, більшість являють собою буквено-цифрові позначення. Така система прийнята в Європі, Японії, Росії та країнах СНД.

Зокрема, в Японії літерами позначають групу сталі, цифрами – порядковий номер конкретної марки у цій групі та її властивості.

У Росії та країнах СНД діє система буквено-цифрових позначень , Розроблена в Радянському союзі, де буквами позначають назви легуючих елементів: Н - нікель, Х - хром, К - кобальт, М - молібден, В - вольфрам, Т - титан, Д - мідь, Г - марганець, С - кремній, і способів виплавки сталі, а цифрами - зміст елементів.

У США діють відразу кілька систем маркування, створених різними організаціями зі стандартизації.

Історія виробництва та використання людьми нержавіючих сталей налічує трохи більше століття. Перша сталь з такими властивостями була запатентована у 1912 році. Це була аустенітна нержавіюча сталь, що містила 21% хрому та 7% нікелю.Запатентували її Едуард Мауер та Бенно Штраус – співробітники компанії «Krupp Iron Works». Через рік була запатентована і перша мартенситна сталь, що є попередницею сучасної марки AISI 420. Спосіб її виробництва запропонував англійський вчений Гаррі Бреарлі. Його прийнято вважати винахідником нержавіючої сталі, оскільки саме він досвідченим шляхом довів, що сплав звичайної сталі та хрому, якого має бути не менше 11%, набуває нових фізичних та хімічних властивостей, зокрема, не схильний до корозії. Втім, більш ніж за сто років до досвіду англійця на антикорозійні властивості хрому звернув увагу французький хімік Воклен. Він відкрив родовище цього металу і в результаті дослідів переконався, що хром може довго не вступати в реакцію з кислотами.

Першими предметами, виготовленими з нержавіючої сталі промисловим способом, стали ножі. Їх у 1914 році випустила компанія George Ibberson & Co Ножі«Джордж Ібберсон & Ко». Однак популярності виріб не набув, можливо тому, що його зовнішній вигляд був досить непоказний.

Популярність до нержавіючої сталі прийшла в середині 20-х років минулого століття, коли був запатентований метал з 18% вмістом хрому і 8% вмістом нікелю. Ця аустенітна сталь стала активно застосовуватися для виробництва предметів побуту, які потребують антикорозійних властивостей, зокрема, для виготовлення посуду. Перші металеві літаки також були виготовлені не з алюмінію як зараз, а з нержавіючої сталі.

Сьогодні нержавіюча сталь широко застосовується у всіх сферах людської діяльності: від машинобудування до високих технологій. Цінуються в ній не тільки антикорозійні властивості, а й висока екологічність та гігієнічність.

Саме завдяки цим властивостям на сьогоднішній день і в найближчому майбутньому нержавіюча сталь є найкращим матеріалом для виготовлення професійного кухонного обладнання. Ванни мийні, виробничі столи, полиці, виконані з нержавіючої сталі, відрізняються не тільки особливою міцністю і довговічністю, але і відповідають усім санітарним стандартам.